Ako sa chrániť?

1

Nedávaj svoje osobné údaje nikomu cudziemu!

Dobre si stráž údaje o svojom bydlisku, narodení, o tom, čo práve robíš, kde sa nachádzaš. Tieto informácie sú veľkým lákadlom pre človeka, ktorý ťa chce nejakým spôsobom zneužiť. Daj si pozor, ako máš nastavené svoje súkromie na sociálnych sieťach, koho máš medzi priateľmi či sledovateľmi a čo všetko sa o tebe môžu dozvedieť.

protect
2

Neprezrádzaj nikomu svoje heslá!

Neprezrádzaj nikomu svoje heslá! Zmeň si heslo už aj pri najmenšom podozrení, že sa ho niekto dozvedel. Používaj zložité a silné heslá a pravidelne si ich meň.

3

Dávaj si pozor na to, čo o sebe zverejníš na internete!

Dôsledne zváž, aké informácie o sebe pridávaš na sociálne siete. Nikdy konkrétne neopisuj svoje bydlisko, že si doma sám a podobne. Najmä ak by k tomu mohli mať prístup cudzí
ľudia.

4

Svoje súkromie si dobre stráž! (fotky a videá)

Nepridávaj na internet fotky, na ktorých si akokoľvek odhalený, nahý či zosmiešnený. Mohlo by sa ti to vypomstiť. Čo už raz dáš na internet, nemusí ostať len v tvojich rukách!

5

Zablokuj tých, ktorí ťa obťažujú

Sociálne siete ponúkajú možnosť zablokovať ľudí, príspevky či stránky, ktoré sú nevhodné, pri čom môžeš udať aj konkrétny dôvod.

6

Neodpovedaj na správy, ktoré ťa obťažujú

Nedávaj zbytočne agresorovi podnet na pokračovanie v kyberšikanovaní. Počiatočná ignorácia môže pomôcť zabrániť v ďalšom obťažovaní.

7

Buď obozretný pri cudzích ľuďoch a stránkach

Pri nových a cudzích kontaktoch si nikdy nemôžeš byť istý, kto sa za nimi skrýva. Buď preto opatrný, aké informácie im o sebe prezrádzaš.

8

Dôkazy o kyberšikanovaní si ukladaj

Všetky správy, čety či maily si nezabudni uložiť. Môžeš si urobiť ich fotky s aktuálnym dátumom a „menom“ agresora, na notebooku využiť možnosť printscreenu a na smartfóne nezabudni na screenshot (snímka obrazovky).

9

Nenechávaj si to len pre seba! Rozprávaj o tom!

Ako náhle sa deje niečo, čo ti nie je príjemné, čo ťa trápi, zver sa s tým niekomu, ideálne dospelej osobe. Nespravil si nič zlé a nie je dôvod na to, aby si sa za to hanbil alebo musel trpieť. Ak si všimneš, že niekto niekomu na internete alebo pomocou mobilu ubližuje, posmieva sa mu, ponižuje ho, nezostaň ticho. Pomôž obeti, zastaň sa jej, povedz niekomu dospelému o kyberšikanovaní.